Klej do płyt gumowych – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Produkty Gumowe
4 maja 2021

Łączenie gumy z innymi materiałami nie będzie stanowiło żadnego problemu, jeśli będziemy mieć odpowiedni preparat.

Jaki klej do klejenia płyt gumowych wybrać, aby tworzyć trwałe i estetyczne połączenia?Liczy się przeznaczenie.

Oferta rynkowa klejów do płyt gumowych jest bardzo zróżnicowana. Sklejenie gumy z inną gumą nie powinno nam stwarzać większych problemów. Trudniej jest jednak, gdy chcemy połączyć gumę z innym materiałem. Wtedy możemy użyć uniwersalnego kleju, który jednak nie w każdym przypadku zdaje egzamin, bądź zdecydować się na bardziej specjalistyczny preparat.

Jaki klej do gumy i metalu?

 Płyta gumowa i metal to wbrew pozorom często występująca para materiałów. Aby połączenie między nimi było trwałe, musimy wybrać odpowiedni klej do gumy i metalu. Najlepiej sprawdzają się produkty na bazie poliuretanu. Tworzą wytrzymałą, a zarazem elastyczną spoinę. Można go z powodzeniem określić jako klej do gumy elastyczej.

Dodatkowo mogą być wykorzystywane w przypadku elementów narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Spoina jest odporna na wahania temperatur, promieniowanie słoneczne czy też opady atmosferyczne. Jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Klej do płyt gumowych i metalu zazwyczaj ma dwuskładnikową formułę. Komplikuje ona nieco sam proces aplikacji i wydłuża go, jednak pozwala kontrolować grubość spoiny w zależności od naszych potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że im grubsza spoina, tym dłuższy czas jej wiązania.

Jaki klej do gumy i drewna?

 W tym przypadku jednym z zalecanych klejów do klejenia płyt gumowych jest metakrylowy klej strukturalny. Najczęściej ma on dwuskładnikową, bezbarwną formułę. Sprawdzi się zatem wszędzie gdzie wymagana jest przeźroczysta spoina. Dzięki gęstej konsystencji nie spływa z powierzchni. Nie wymaga również wcześniejszego przygotowania podłoża.

Po całkowitym wyschnięciu i utwardzeniu jest odporny na:

– roztwory solne,
– rozpuszczalniki,
– mocne kwasy i zasady,
– niskie i wysokie temperatury,
– opady atmosferyczne,
– promieniowanie UV,
– uszkodzenia mechaniczne.

Jaki klej do gumy i plastiku?

 Płyta gumowa czy wykładzina gumowa i tworzywa sztuczne (w tym plastik) również można łączyć za pomocą klejów. W tym przypadku dobrym wyborem będzie preparat na bazie cyjanoakrylu. Umożliwia on łączenie z gumą nawet trudno sklejanych tworzyw sztucznych, takich jak:

– polietylen,
– polipropylen,
– teflon (PTFE).

Można go z łatwością stosować jako klej do gumy silikonowej, chętnie wykorzystywanej w wielu branżach. Preparat na bazie cyjanoakrylu zazwyczaj jest klejem jednoskładnikowym, przez co nie wymaga mieszania, a jego aplikacja nie jest trudna. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczny jest bardzo szybki montaż. Czas wstępnego wiązania wynosi około 5-20 sekund! Pełne utwardzenie zaś następuje po 24 godzinach.

Jaki klej do gumy i skóry?

 To połączenie materiałów często występujące w branży obuwniczej. Jeżeli zatem szukamy produktu, który trwale połączy skóry naturalne bądź syntetyczne z gumą, powinniśmy wybrać klej na bazie żywic poliuretanowych w formule kleju kontaktowego. Znajduje zastosowanie także w:

– meblarstwie,
– budownictwie,
– przemyśle samochodowym.

Nie powinno go również zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym czy też warsztacie majsterkowicza, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie drobnych napraw. Wśród jego zalet wymienia się:

– długi czas otwarcia,
– brak konieczności stosowania utwardzacza,
– brak konieczności przeprowadzania aktywacji termicznej spoiny,
– wysoka wytrzymałość łączenia,
– prosta aplikacja.

Pamiętajmy jednak, że kleje tego typu posiadają w składzie rozpuszczalniki, stąd też ich użytkowanie wymaga zachowania określonych środków ostrożności. Produkty te należy wykorzystywać jedynie w wentylowanych pomieszczeniach. Ponadto nie wolno wdychać ich oparów i unikać kontaktu z oczami i skórą.

Jaki klej do gumy i materiału?

 W przypadku łączenia płyt i wykładzin gumowych z tkaninami warto szukać klejów nienasiąkliwych. W przeciwnym razie pozostawią one na materiałach nieestetyczne plamy. Dobrym rozwiązaniem okaże się klej neoprenowy dedykowany branży kaletniczej i obuwniczej. Zwykle ma on jednoskładnikową formułę, dzięki czemu jest prosty w aplikacji.

Powinien on nadawać się do łączenia z gumą nie tyko skór naturalnych i syntetycznych, ale również filcu i różnych tkanin. Zazwyczaj jednak spektrum jego zastosowania jest szersze. Klej neoprenowy można bowiem stosować także w przypadku łączenia drewna, metalu, a nawet betonu.

Jaką markę kleju wybrać?

Wybierając klej do płyt i wykładzin gumowych, możemy się kierować także renomą producenta. W internecie z łatwością znajdziemy opinie na temat konkretnego produktu. Im więcej pozytywnych wypowiedzi, tym większe szanse, że produkt okaże się skuteczny także i w naszym przypadku. Wśród klejów, które cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników wymienić można:

– klej do gumy Butapren – Butapren to popularny klej, którym możemy łączyć elementy gumowe i gumo pochodne. To klej rozpuszczalnikowy, którego bazę stanowi kauczuk chloroprenowy. Tworzy on elastyczne, trwałe i wodoszczelne spoiny, dlatego jest chętnie wykorzystywany w przemyśle obuwniczym, zwłaszcza do łączenia gumy ze skórą sztuczną i naturalną, tkaninami oraz z filcem,

– klej do gumy Technicqll – to elastyczny i rozciągliwy klej do płyt gumowych i wykładzin gumowych oraz materiałów gumo podobnych na bazie naturalnego kauczuku, który cieszy się dużą popularnością, a to za sprawą tworzenia mocnej, a zarazem elastycznej spoiny odpornej na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Pozbawiony jest szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji, takich jak toluen i cykloheksan, dzięki czemu jest bezpieczny w użyciu. Zachowuje swe parametry wytrzymałościowe przez długi czas i to niezależnie od środowiska. Dlatego polecany jest do stosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdza się w naprawie elementów zginających i rozciągających się,

– klej do gumy Loctite – marka Locite ma w swojej ofercie wiele klejów, które pozwalają na łączenie gumy z innymi materiałami. Są to zarówno produkty uniwersalne, jak i kleje dedykowane konkretnym materiałom lub przedmiotom, na przykład klej do tworzyw sztucznych i płyt gumowych wykładzin gumowych, klej do metalu i gumy, klej błyskawiczny, klej do tapicerki i dywaników. To, na jaki się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb. Wszystkie pozwalają na stworzenie trwałej i wytrzymałej spoiny, odpornej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Inne uznane na rynku i chętnie wybierane marki to m.in.:
– APP
– Den Braven
– Dragon
– Expand
– PEM
– Savage Gear
– Stanger.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele klejów, za pomocą których połączymy gumę z innymi materiałami. Wybierając optymalny produkt, upewnijmy się, że jest on dopasowany do rodzaju łączonych tworzyw. Sprawdźmy również, czy jego właściwości, takie jak czas schnięcia czy wytrzymałość, odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom.